
Кметът на столичния район „Илинден“ д-р Емил Бранчевски, лекар по образование и избран с послания за хуманност и европейски ценности, попадна в центъра на обществен дебат след спорна акция по събаряне на незаконни постройки в кв. „Захарна фабрика“. Според медийни публикации и свидетелства на засегнати, събитието, проведено на 15 април, е предизвикало напрежение и е оставило десетки без подслон.
По информация, цитирана от различни източници, действията са били предприети при засилено полицейско присъствие, в ранните часове на деня. Съществуват твърдения, че е използвано дори водно оръдие, което е предизвикало остри реакции в обществото и правозащитни среди.
Според свидетелства: обещания без покритие
В публичните си изяви след акцията, д-р Бранчевски увери, че засегнатите ще бъдат настанени в кризисни центрове и няма да останат без подслон. Според разкази на засегнати обаче, голяма част от семействата не са получили конкретни предложения за алтернативно настаняване. Някои от тях твърдят, че не са били предварително уведомени и не са имали възможност да организират преместване на имущество.
Противоречия с европейска мярка?
Множество медии припомнят, че Европейският съд по правата на човека е разпоредил привременна мярка за спиране на разрушителните действия, докато делото е в ход. В публичното пространство бяха повдигнати въпроси дали действията на районната управа са съобразени с тази мярка. Според спекулации, в началото било оспорвано дори дали мярката е получена или разбрана, като се посочвали различни тълкувания заради езика, на който е написана.
Полемика и провокация?
Допълнително напрежение предизвика инициативата, в която д-р Бранчевски – заедно с представители на две други политически формации – предлага Столична община да закупи еднопосочни самолетни билети до Страсбург за част от засегнатите. Според публикации, това предложение е било възприето от много общественици и наблюдатели като провокация, поставяща под съмнение ангажимента към социални и правозащитни норми.
Предстоят становища
По случая се очаква произнасяне от Комисията за защита от дискриминация, като заседание по темата е насрочено за 28 май. Юристи и наблюдатели коментират, че ще бъде важно дали ще се установи наличие на дискриминационни елементи в предприетите действия и предложения.
Заключение:
Докато институциите предстои да се произнесат окончателно по темата, случаят в район „Илинден“ продължава да повдига въпроси за границата между законността и хуманността, както и за начина, по който местната власт съчетава ангажимента към реда с този към правата на човека. Според анализатори, вниманието върху подобни случаи е от ключово значение за укрепване на доверието в институциите и за отстояване на европейските стандарти.
Снимка: БГНЕС / Източник: fakti.bg